Niepodległa

wpis w: Aktualności2 | 0

27 listopada 2023 r. gościliśmy w naszej szkole pana Michała Rychlickiego, który przeprowadził pokaz żywej lekcji historii, pt.Niepodległa”.
Organizatorką spotkania we współpracy z Agencją Artystyczną Pan Michał była pani Marzena Joka. Oto relacja z przebiegu tego ciekawego i niekonwencjonalnego spotkania:

Prowadzący przeniósł naszych uczniów z klas I i II w czasy, kiedy to Polska walczyła o swoją niepodległość. Profesjonalna scenografia z wykorzystaniem oryginalnych rekwizytów, kostiumów, zrobiła bardzo duże wrażenie na uczniach, którzy po przedstawieniu byli zachwyceni niebanalnym przekazem wydarzeń historycznych, jak również tym, że mogą wcielić się w postacie historyczne: Ignacego Jana Paderewskiego, Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego i być częścią przedstawienia.
Uczniowie mieli możliwość spotkania z młodym Józefem Piłsudskim, poznania jego dziejów oraz roli, jaką odegrał w odzyskaniu Niepodległości. Stanęliśmy również na polach bitwy warszawskiej, by stawić czoła bolszewickiej nawałnicy. Pokaz przygotowany z wielkim rozmachem i zaangażowaniem prowadzącego, rozwijał wśród naszych uczniów świadomość historyczną i wrażliwość artystyczną. Niepowtarzalny klimat, który wprowadził pan Michał Rychlicki ucząc młodzież historii (interesujący, mądry przekaz wiedzy i wartości patriotycznych połączony ze sporą dawką humoru) zaciekawił wszystkich naszych uczniów.
Mamy nadzieję, że Pan Michał znów nas odwiedzi, ponieważ Jego pasja, zaangażowanie i doskonały kontakt z publicznością na długo zapadły nam w pamięć. Historyczne peregrynacje okazały się niezwykłą przygodą, dzięki której lepiej rozumiemy przeszłość, ale i teraźniejszość.

Marzena Joka