Biblioteka – świat w jednym miejscu

wpis w: Aktualności1 | 0

W dniach 8-15 maja obchodzimy Tydzień Bibliotek pod hasłem: ”Biblioteka – świat w jednym miejscu”. To święto wszystkich, którzy kochają książki i czytanie. Ogólnopolską akcję co roku organizuje Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. 

Szczególnie w tym czasie w imieniu nauczycieli bibliotekarzy zapraszamy do odwiedzania tego magicznego świata jakim jest biblioteka.

Z okazji tego święta nasi nauczyciele biblioteki kierują do Was – drodzy czytelnicy – kilka słów: 

Biblioteki towarzyszą ludziom od niepamiętnych czasów, przechowując oraz udostępniając wiedzę z różnych dziedzin i w ten sposób wspierają rozwój cywilizacji, wspomagają poszukiwania człowieka. Najstarsza biblioteka powstała w Nippur (dawnej Mezopotamii) w XXVI-XXV wieku przed naszą erą! Wtedy teksty zapisywano na glinianych tabliczkach, a bibliotekarzami byli kapłani. Najbardziej znana zaś biblioteka świata starożytnego to na pewno Biblioteka Aleksandryjska przechowująca 400 tysięcy dokumentów. Niestety w wyniku pożaru i późniejszych podbojów uległa zniszczeniu.

I dziś biblioteki pełnią ważną funkcję w naszym życiu. Pozwalają rozwijać pasje i pogłębiać wiedzę.

W Tygodniu Bibliotek warto odwiedzić naszą szkolną placówkę, gdyż przygotowaliśmy dla Was wybór tekstów o bibliotekach, bibliotekarzach, książkach i czytaniu. Są to różne dzieła: tajemnicze, ukazujące świat bez książek, mówiące o wartości papierowych tomów, ale też zagrożeniach płynących z niepohamowanej miłości do księgozbiorów. 

Zapraszamy do wypożyczeń.

Nauczyciele bibliotekarze