Pamiętamy o Sybirakach

wpis w: Aktualności1 | 0

Wrzesień jest miesiącem, kiedy obchodzimy ważne dla nas rocznice – 1 IX i 17 IX. Początek agresji niemieckiej i sowieckiej na Polskę łączy się z cierpieniem naszego narodu, zsyłkami i bolesnymi konsekwencjami na wiele lat wojny i czas powojenny.

Każdego roku uczestniczyliśmy w Marszu Żywej Pamięci Zesłańców Sybiru. Niestety z powodu koronawirusa tegoroczny 20. Marsz został odwołany. Dlatego szczególnie gorąco zachęcamy do uczestnictwa w obchodach w zmienionej formie.

Polecamy Waszej uwadze ważne imprezy i wydarzenia, których inicjatorem jest Muzeum Pamięci Sybiru.

  • 16 IX – o godz. 20.00 – przy budynku Muzeum Pamięci Sybiru odsłonięty zostanie Pomnik „Bohaterskim Matkom Sybiraczkom– transmisja online na żywo na Facebooku na profilach: Muzeum Pamięci Sybiru i Wschodzący Białystok.
  • „17.09 PAMIĘTAMY" – instalacja czasowa na Rynku Kościuszki w Białymstoku – do obejrzenia do końca września 2020 r.
  • „ZATRZYMAJ SIĘ"17 września w samo południe zabrzmią syreny alarmowe. Przystańmy na chwilę, aby w ten sposób oddać hołd ofiarom sowieckich represji. Jednocześnie o godz. 12.00 rozpocznie się Uroczystość przy Pomniku-Grobie Nieznanego Sybiraka, ul. Sybiraków, przy Kościele pw. Ducha Świętego
  • „PELETON PAMIĘCI 17.09" – przejazd rowerowy – trasa szczególna – bo związana z obchodami 80. rocznicy deportacji obywateli polskich w głąb ZSRS oraz 100-lecia wojny polsko – bolszewickiej i Bitwy o Białystok.
    Szczegóły na stronie: sybir.bialystok.pl

ZAPRASZAMY!