Ważne – dla maturzystów!

Nasz szkolny doradca zawodowy, pani Iwona Bezubik przekazuje istotne wskazówki dla tych, którzy właśnie zakończyli naukę w klasach III. KONIECZNIE PRZECZYTAJCIE!

Drodzy abiturienci!

Przed wami matura i rekrutacja na studia. Przypominam, że egzaminy maturalne w tym roku rozpoczną się 8 czerwca, a wyniki mają być znane do 11 sierpnia. Dokładny harmonogram oraz zasady rekrutacji na studia  trzeba sprawdzać na stronach konkretnych szkół wyższych.  Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przygotowało rekomendacje dla uczelni odnośnie tegorocznej rekrutacji. Warunki rekrutacji na studia na rok akademicki 2020/2021 powinny zostać zweryfikowane pod względem zmian wprowadzonych w przepisach systemu oświaty, tj. nieprzeprowadzania na egzaminie maturalnym w 2020 r. egzaminów ustnych oraz braku centralnego etapu olimpiad (w większości olimpiad brak laureatów, wszyscy uczniowie zakwalifikowani do etapu centralnego otrzymali z mocy przepisów tytuł finalisty).

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego uruchomiło portal studia.gov.pl stworzony z myślą o maturzystach i studentach. Jest to kompendium wiedzy dotyczącej m.in. kierunków studiów, ekonomicznych losów absolwentów, zawiera też aktualną wyszukiwarkę Wybierz Studia.

Polecam również portal: https://www.otouczelnie.pl/s/poradnik_maturzysty

Znajdziecie tam w wiele aktualnych informacji o kierunkach studiów, wymaganiach rekrutacyjnych, programach studiów, perspektywach zatrudnienia, stypendiach studenckich, maturze z różnych przedmiotów.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego co roku publikuje dane dotyczące rekrutacji na wyższe uczelnie. Sprawdź, które uczelnie i  kierunki cieszyły się największą popularnością, ile kandydatów było na jedno miejsce na rok  akademicki 2019/20.

Zachęcam do przeczytania artykułu:

https://www.gov.pl/attachment/206732e6-ae69-4d5b-b6cc-151c8cefb1c8

Iwona Bezubik – doradca zawodowy