Spotkanie z pisarką

wpis w: Aktualności1, Biblioteka | 0

15 października 2019 r. uczniowie IV LO wzięli udział w spotkaniu z panią Zofią Piłasiewicz – psychologiem, podróżniczką, pisarką, fotografem i poetką.

Zafascynowani twórczością i opowieściami autorki, uczestnicy spotkania przekazali nam swoją relację:

Pani Zofia łączy pracę zawodową z mocno angażującymi pasjami. Interesują ją ludzie i przyroda. Od wczesnej młodości oddawała się żeglowaniu i spływom kajakowym, najpierw blisko domu, potem w coraz dalszych i bardziej dziewiczych, nieskażonych cywilizacją rejonach. I tak pociągnęły ją wody Jenisieju oraz dzika przyroda Syberii, a następnie Gruzja. Marzy o wyprawie do Mongolii. Emocje wywołane podróżami przelewa na papier, pisząc ciekawe reportaże, w których umieszcza również legendy czy opowiadania.

Reporterka zachęcała do szukania i rozwijania pasji, gdyż czynią one człowieka bogatszym i lepszym. Opowiadała o przygotowaniach do podróży. Wtedy dużo czyta, by pogłębić wiedzę na temat nowych miejsc, ponieważ czytanie daje jej poczucie bezpieczeństwa. Opisywała sugestywnie swoje wyprawy oraz ludzi, którzy żyją zanurzeni w przyrodzie. Wartością jest dla niej spotkanie nie tylko z naturą, ale również z człowiekiem. Trzeba dotknąć życia, by otworzyć nowe spojrzenie i nową jakość w swoim umyśle i sercu. Podejmując podróże, przekraczamy w sobie pewną granicę. Wychodzimy z miejsc, które znamy, w których jest nam dobrze i gdzie czujemy się bezpiecznie.