Finał Debat Historycznych

wpis w: Aktualności2, Konkursy | 0

W dniach 29-30 maja 2019 w gmachu Sejmu RP odbył się Finał IV Turnieju Debat Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej. Wzięło w nim udział 16 zespołów, które zwyciężyły podczas rywalizacji w turniejach regionalnych, w tym drużnyna IV LO.
Turniej objęli swoim patronatem: Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński, Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin oraz Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska.

W Sejmie spotkały się reprezentacje następujących szkół: I LO im. Adama Mickiewicza w Olsztynie, I LO im. Jana Kasprowicza z Oddziałami Dwujęzycznymi w Inowrocławiu, I LO im. ks. Stanisława Konarskiego w Rzeszowie, II LO im. gen. Zamoyskiej i H. Modrzejewskiej w Poznaniu, II LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gorzowie Wielkopolskim, II LO im. Mieszka I w Szczecinie, II LO im. Mikołaja Reja w Kraśniku, III LO im. Adama Mickiewicza w Tarnowie, IV LO im. Cypriana K. Norwida w Białymstoku, IX LO im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie, Katolickie LO im. bł. ks. Emila Szramka w Katowicach, LO im. św. Jadwigi Królowej w Kielcach, Pijarskie LO Królowej Pokoju w Łowiczu, V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie, VII LO im. Józefa Wybickiego w Gdańsku, XII LO im. Bolesława Chrobrego we Wrocławiu.

Naszą szkołę reprezentowała drużyna uczniów klasy II i w składzie: Sebastian Kozłowski, Paweł Miłkowski, Mikołaj Sawicki, Mateusz Walczuk. Opiekunem merytorycznym jest pan Marek Kawczyński.

Tezy turnieju finałowego :

  1. Przemysł województwa śląskiego miał kluczowe znaczenie dla gospodarki II RP
  2. Układ Sikorski-Majski był sukcesem politycznym rządu Władysława Sikorskiego
  3. Największym sukcesem edukacji historycznej w Polsce po upadku komunizmu jest przywrócenie pamięci Żołnierzy Wyklętych
  4. Najwyższe władze Polski nie powinny opuszczać kraju 17.09.1939.
  5. Z perspektywy przywódców Polskiego Państwa Podziemnego decyzja o rozpoczęciu Powstania Warszawskiego była słuszna

W finale, stanowiącym podsumowanie tegorocznej edycji projektu, dwie najlepsze drużyny dyskutowały na temat:

  • Bez pierwszej pielgrzymki Papieża Jana Pawła II do Polski nie byłoby Sierpnia 1980.

Gratulujemy awansu i udanego występu! Piąte miejsce wśród najlepszych debatantów z całego kraju – to powód do dumy dla całej naszej społeczności.