Szkoła debatuje – relacja

wpis w: Aktualności2 | 0

Ogólnopolski Turniej Debat Parlamentarnych dla licealistów „Szkoła Debatuje – Białystok", który odbywał się w naszej szkole, już za nami! Czas na krótką relację.
W piątek 21 września 2018 r. uczniowie uczestniczyli w warsztatach przygotowanych przez jednych z najlepszych trenerów w Polsce, a do tego pochodzących z Białegostoku: Alicję Owdziej i Przemysława Stolarskiego.
W sobotę prawie 80 uczestników z całej Polski przystąpiło do rywalizacji. Podczas czterech rund zmagali się z różnorodnymi problemami współczesnego świata. Tematy poznano 15 minut przed debatą.

Runda 1:
Ta Izba popiera kryminalizację nabywania usług seksualnych.

Runda 2:
INFOSLAJD: Trwają rozmowy między Serbią a Kosowem, których celem jest wypracowanie kompleksowego porozumienia regulującego stosunki obu krajów. Negocjacje odbywające się pod auspicjami UE od 2011 roku, od trzech lat tkwią w martwym punkcie. W lipcu zostały przedstawione propozycje korekty granic przez prezydenta Serbii Aleksandra Vukcica i Kosowa Hashima Thaciego, które wywołały liczne kontrowersje w obu krajach i za granicą.

Ta Izba uważa że UE powinna wyrazić aprobatę dla pomysłu rewizji granic Serbii i Kosowa.

Runda 3:
INFOSLAJD: Na potrzeby tej debaty „odpowiednie testy psychologiczne" oznaczają zestaw badań, przygotowany i każdorazowo przeprowadzany przez zespół niezależnych wykwalifikowanych psychiatrów i psychologów, mający na celu wykazać czy osoba badana wykazuje skłonności do pedofilii.

Ta Izba uważa że Kościół Katolicki powinien wprowadzić odpowiednie, cykliczne testy psychologiczne, których pozytywne przejście jest warunkiem koniecznym do pełnienia posługi kapłańskiej.

Runda 4:
Ta Izba uważa że stabilność ekonomiczna i społeczna (rozumiana także jako minimalizacja ofiar, zapewnienie minimum egzystencji itp.) jest ważniejsza niż dążenia niepodległościowe.

PÓŁFINAŁY:
Ta Izba uważa, że UE powinna wyznaczyć swoim członkom nieprzekraczalny dziesięcioletni termin na wstąpienie do strefy EURO, którego niespełnienie powinno skutkować wykluczeniem z UE.

FINAŁ:
Ta Izba uważa, że wszystkie znaczące opozycyjne ruchy polityczne w Polsce powinny wystartować w najbliższych wyborach parlamentarnych z jednej wspólnej listy wyborczej. 

Do fazy pucharowej zakwalifikowało się 8 najlepszych drużyn. Ogromne gratulacje dla Mateusza Walczuka z klasy 2i, który doszedł do finału! Był to jego pierwszy kontakt z debatami.
Organizatorzy całego wydarzenia – Aleksandra Stachurska i Kosma Dombrowski z klasy 3e również zajmowali się ocenianiem debat. Oboje zostali wybrani jako jedni z najlepszych sędziów turnieju.

Debatanci z IV LO uczestniczący w turnieju: Marcin Świderski (3f), Michał Siąkała (3g), Maciej Jabłonowski (3a), Sebastian Radziejewski (3e), Kacper Galimski (3i), Michał Kilewicz (2a), Grzegorz Małkowski (2e).
Wydarzenie nie mogłoby się odbyć, gdyby nie wspaniałe wolontariuszki: Klaudia Golińska i Wiktoria Zaleska z klasy 1i oraz Barbara Pyłko w roli fotografki z klasy 3a.
Opiekunem przedsięwzięcia był pan Marek Kawczyński.

Już w czwartek 27.09.2018 r. odbędzie się pierwsze spotkanie Klubu Debat, który od tego roku będzie miał swoją siedzibę w naszej szkole.

Zapraszamy serdecznie!