Mat-geo w stacji meteo

wpis w: Aktualności1, Wycieczki | 0

Klasa II h wie już wszystko o dzisiejszej pogodzie, a nawet zna prognozę na piątek:)

A wszystko to za sprawą warsztatów geograficznych w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Białymstoku, gdzie uczniowie udali się 19 czerwca 2018 r.

W ogródku meteorologicznym pani obserwator pogody zaprezentowała wszystkie urządzenia służące do pomiaru kilku rodzajów temperatur, wilgotności, opadów, wiatru i wysokości chmur. Zdradziła też kilka tajemnic tego miejsca… Uczestnicy warsztatów poznali też m.in. zapis depeszy meteorologicznej, wyglądającej jak szyfr tajnych agentów.

W biurze prognoz dyżurny synoptyk bardzo ciekawie opowiedział, co dalej dzieje się z danymi odczytanymi w stacji i jak potężna ilość informacji o atmosferze jest potrzebna, żeby prawidłowo zadziałały matematyczne systemy prognoz.

Jeśli wyjeżdżacie na wakacje warto zadzwonić do biura prognoz i poznać pogodę na najbliższe dni. Dla tych, którzy na bieżąco chcą mieć informacje o groźnych zjawiskach pogody, pan synoptyk polecał darmową aplikację RSORegionalnego Systemu Ostrzegania MSWiA. Warto mieć ją na swoim telefonie podczas wakacji.

W przewie między zajęciami był czas na odpoczynek oraz integrację wg nowych pomysłów, które na unijnym kursie „Action Methods…"  poznała pani Danuta Dobreńko – nauczycielka geografii w klasie II h.