Razem w Lublinie

Dobiegła końca wizyta w IV LO młodzieży z zaprzyjaźnionej szkoły w Mejszagole, realizowana w ramach projektu Razem dla Edukacji. 27 kwietnia 2018 r. na koniec pełnego wrażeń tygodnia, nasi goście z Litwy wraz z uczniami z klasy 1a wybrali się na wycieczkę do Lublina, miasta, które było świadkiem pięknej, ale i trudnej wspólnej historii Polski i Litwy.

Pierwszym punktem wyjazdu była Kozłówka – podlubelska miejscowość, w której mieści się przepiękna barokowa rezydencja Zamojskich. Młodzież z dużym zaciekawieniem zwiedziła Galerię Socrealizmu, w której wzięła udział w lekcji poświęconej trudnym czasom stalinizmu. Doświadczenie komunizmu jest wspólne dla Polaków oraz mieszkańców Litwy. Młodzież z zachwytem zwiedzała pełne złota i przepychu wnętrza pałacu, by następnie przy wspaniałej pogodzie spacerować po pięknych kozłowieckich ogrodach, w których dumnie prezentowały się pawie.

Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum na Majdanku. Uczniowie w zadumie i skupieniu poznali machinę nazistowskiego obozu koncentracyjnego, miejsca śmierci 80 tys. ludzi. Wśród ofiar obozu na Majdanku byli przedstawiciele wielu narodów Europy, w tym Polacy oraz Litwini.

Późnym popołudniem wycieczka przeniosła się na lubelską Starówkę, gdzie uczniowie pod kierunkiem przewodnika poznali zabytki i bardzo ciekawą przeszłość Lublina, który prawa miejskie otrzymał już w 1317 r., za czasów króla Władysława Łokietka. Wyjazd zakończył się spotkaniem pod pomnikiem słynnej unii polsko – litewskiej zawartej w Lublinie oraz spacerem po urokliwych lubelskich uliczkach, a także dziedzińcu Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, gdzie kiedyś wykładał św. Jan Paweł II.

Po bardzo intensywnym dniu, zmęczeni ale i pełni wrażeń, uczestnicy projektu późno w nocy wrócili do Białegostoku.