Nieznani Bohaterowie…

29 listopada 2017r. uczniowie mejszagolskiego gimnazjum i IV LO zaangażowali się w prace nad najistotniejszą – historyczną częścią polsko-litewskiego projektu. Było merytorycznie, historycznie i patriotycznie…

W południe rozpoczęło się szkolenie z udziałem naszej grupy z Klubu Debat Szkolnych. Następnie uczestnicy przystąpili do debaty parlamentarnej na temat: „Ta Izba uważa, że w nauczaniu historii powinno się preferować prawdę ponad pojednanie".

Patriotyczny wieczór z udziałem klasy 1a poświęcony był Nieznanym Bohaterom – dzięki którym jesteśmy Polakami.
Swoją obecnością zaszczycił nas pan Eugeniusz Koniecko – dziadek naszego ucznia, Sybirak, który opowiedział o swoich przeżyciach z lat wojny i deportacji.
Uczniowie ze szkoły na Litwie przygotowali filmy, w których pokazali relacje świadków historii. Wysłuchaliśmy również relacji Anny Farfułowskiej (3i), która opowiedziała o swoim dziadku oraz Aleksandry Konończuk (1a), która przybliżyła wojenne przeżycia swojej babci.

Wystawa pamiątek rodzinnych, przepiękne recytacje, wzruszające utwory w wykonaniu naszego zespołu muzycznego dopełniły patriotycznej atmosfery.

W naszym wieczornym spotkaniu uczestniczyła pani Karolina Szymborska – przedstawicielka Podlaskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska" – koordynator projektu.

Ta część projektu odbyła się dzięki zaangażowaniu zespołu historyków naszego liceum. Pracowali nad nim: pani Małgorzata Grabowska, pan Marek Kawczyński, pan Grzegorz Radłowski i pan Krzysztof Rogowski.