Real Maths Talk we Włoszech

wpis w: Archiwum - projekty | 0

Kolejny etap międzynarodowego projektu Erasmus+ Real Maths Talks zakończył się we Włoszech. W dniach 27 marca – 2 kwietnia 2017 r. w przepięknej miejscowości Tarquinia przebywały nasze nauczycielki matematyki – panie Małgorzata Bajguz i Marzenna Popławska oraz pan Kazimierz Klekotko. Towarzyszyli im nauczyciele matematyki z Anglii, Holandii, Litwy i Włoch.
W czasie wizyty w średniej szkole w Tarquini uczestnicy obserwowali zajęcia matematyki  w klasach o profilu klasycyzm i technicznym. Podczas warsztatów nauczyciele omawiali problemy związane z rozwiązywaniem nierówności drugiego stopnia różnymi metodami. Pośród matematycznych poważnych problemów był też i czas, by zwiedzić okolicę z rezerwatem przyrody i etruskimi zabytkami (w tym antyczne grobowce z X w. p.n.e.). Na trasie nie zabrakło zwiedzania legendarnego Rzymu i oczywiście śródziemnomorskiej kuchni, która podbiła serca wszystkich zagranicznych gości.
Osiągnięcia naszych pań profesor są imponujące. Oprócz warsztatów zagranicznych, w których uczestniczą posługując się językiem angielskim:

  • założono matematyczny fanpage, gdzie można obejrzeć projektowe lekcje matematyki
  • przetłumaczono na język angielski syllabus z matematyki
  • przetłumaczono na język angielski arkusze maturalne z matematyki z ostatnich lat i udostępniono nauczycielom z partnerskich szkół
  • opracowano słownik angielsko-polski podstawowych terminów matematycznych
  • przeprowadzono lekcję matematyki dla litewskich uczniów w języku angielskim, którą obserwowali uczestnicy projektu
  • ułożono test dotyczący wzorów skróconego mnożenia.
    Najważniejszym celem, do którego zmierzają projektowe działania, są nowe metody, które przybliżą uczniom matematykę, zachęcą do mówienia o niej, zmotywują do działania i poszukiwania różnych dróg rozwiązań tego samego problemu.Dumni z naszych matematyków, zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z ostatniego wyjazdu: